Usuwanie zapachu oleju napędowego / benzyny

Drukuj
Czyste auto

Usuwanie zapachu - auto zalane olejem napędowym / benzyną

  Wylany olej lub benzyna jest częstym problemem wielu kierowców. Nieszczelny korek, przewrócenie zbiornika z paliwem, pękniecie zbiornika - to tylko niektóre powody zalania wnętrza pojazdu. Olej napędowy, w odróżnieniu od benzyny, jest bardzo tłustą cieczą powodującą trudno usuwalne plamy i przebarwienia tapicerki pojazdu.

Wylany olej napędowy lub benzyna - co wtedy?

  W pierwszej kolejności należy zdiagnozować i zabezpieczyć przyczynę problemu, nieszczelny pojemnik z olejem, karnister, itp. Następnie, jeżeli jest możliwość, zdemontować element tapicerki zalany olejem. Zabezpieczy to przed zabrudzeniem inne elementy pojazdu. W przypadku, gdy nie ma takiej możliwości, należy przy pomocy ręczników papierowych wchłonąć jak największą ilość wylanego oleju. Należy zrobić to możliwie szybko, gdyż olej jest substancją, która bardzo szybko rozlewa się i początkowo mała plama oleju po godzinie powiększa swoje rozmiary.

  Za pomocą ręczników, gazet warto odizolować miejsca styku zalanego elementu z innymi elementami pojazdu, zabezpieczy to przed przesiąkaniem tłustego filmu olejowego na pozostałe elementy tapicerki.

Czyszczenie elementów zabrudzonych olejem napędowym.

  Jeżeli dokonaliśmy zabezpieczenia tapicerki przed kolejnymi zabrudzeniami, możemy przystąpić do czyszczenia plam po oleju. W tym celu należy wymontować zabrudzone elementy pojazdu. W przypadku większej ilości oleju wylanej punktowo możemy w zasadzie mieć pewność, że zabrudzeniu uległy też elementy karoserii pod tapicerką. One także wymagają czyszczenia w celu pozbycia się niechcianego zapachu oleju napędowego.

 

Pranie elementów zalanych olejem napędowym

  Po demontażu elementów należy przystąpić do prania elementów tapicerki. Nie warto sięgać po domowe środki na tłuszcz typu ludwik. Niestety są one mało wydajne i potrzebne są tutaj przemysłowe odtłuszczacze. W zależności od stopnia zalania materiału są one jedyną deska ratunku. Odtłuszczacze muszą być typowo przeznaczone do prania tapicerki, by nie powodowały przebarwień tapicerki materiału.

  Przy praniu należy zwrócić na możliwie wysoką temperaturę prania materiału. Zwiększy to skuteczność prania i pozwoli na usunięcie tłustych plam.

Tapicerka uprana, ale zapach oleju pozostał – co wtedy ?

  Zazwyczaj po praniu tapicerki zalanej olejem pozostaje charakterystyczny zapach ropy. Wtedy należy zwrócić uwagę czy tapicerka została właściwie odtłuszczona. Jeżeli pozostał na niej film olejowy to należy powtórzyć pranie do osiągnięcia pożądanego skutku. Pomoże w tym odtłuszczacz przemysłowy specjalnie przeznaczony do tapicerki.

  Gdy tapicerka nie jest już tłusta należy sięgnąć po wydajną metodę usuwania zapachu jaką jest ozonowanie lub zastosować jeden ze środków do deodoryzacji materiału. Ozonowanie należy przeprowadzić w przedłużonej formie by dać czas wniknąć cząsteczkom ozonu w głąb materiału. Ważne są też warunki zewnętrzne w czasie przeprowadzania zabiegu takie jak wilgotność oraz temperatura.

  Zabiegiem o niższej skuteczności jest zastosowanie środka do deodoryzacji wnętrza. Nakładany jest on zazwyczaj w postaci atomizera na wybrany element pojazdu. Warto zastosować tutaj środek specjalistyczny do walki z tym rodzajem zapachu, niż uniwersalny środek z supermarketu, który tylko zamaskuje zapach.

Koszt usługi: 250-300 zł (dla całego pojazdu),

możliwe czyszczenie wybranych  elemantów

Czas usługi: do ustalenia indywidualnie

 

Aby uniknąć problemu zalania pojazdu olejem, pamiętaj:

- paliwo przewoź wyłącznie w atestowanych zbiornikach specjalnego przeznaczenia,

- odpowiednio umocuj karnister zapobiegając jego przewróceniu podczas hamowania,

- karnister unieść w dodatkowym pojemniku z tworzywa.

 

 

Saturday the 27th. Affiliate Marketing. Czyste auto
Copyright 2012

©